56. Ders: İlişkileri Yürütebilmek

45. Derse ektir:
Bugüne dek yazdığımız derslerde genellikle ilişki başlangıcı kısmına ağırlık vermiştik. Hayat gailemizin aldığı yöne göre dümeni biraz kırıyoruz. Gelelim şimdi de ilişkileri sürdürme tekniklerine:
Kızlar, bir kere baştan kabullenmeniz ve sağlamanız gereken bazı temel koşullar var. Bunlardan en büyüğü ve ilk sıradaki (daha önceki derslerde de farklı açılardan da olsa defalarca bahsetmiştik) karşınızdaki erkeği kaybetme korkunuzdan tümüyle kurtulmanız ve kendi kendiniz olmayı öğrenmeniz. Yani özgüven. Yani birey olabilmek. Yani aslında sizin ona ihtiyacınız yok; siz zaten tek başınıza bir bireysiniz ve illa biriyle olmak zorunda değilsiniz. Bir adam ancak sizi mutlu ediyorsa sizinle olabilir. Yoksa zaten neden onunla vakit harcayasınız ki? Bu düşünceyi özümsediğiniz zaman tüm hayatınızın değişeceğini bilin. Ben bunu yaşadım; oradan biliyorum.
İkinci aşamada önemli olan diğer parametreler ise şunlar:
1. Bir kere biriyle bir ilişki sürdürmek dünyanın en zor şeylerinden birisidir. Adamın hayat tarzı baştan size aynı gelse bile sonradan göreceksiniz ki değilmiş. Meğer adam siz kahveyi seviyorsunuz diye kahve severmiş gibi yapıyormuş. Haftasonlarında sergi gezmeyi sevmezmiş. Fazla evcimenmiş mesela; aslında o kadar da dışarı çıkıp konser dinlemekten hoşlanmıyormuş. Yahu siz onu böyle tanımamıştınız! Eh, ilişkinin öğrenmeniz gereken ilk noktası bu: Pazarlama teknikleri her alanda olduğu gibi bu alanı da parsellemiş durumda ve tanıdığınız adam aslında sandığınız gibi sizin için yaratılmamış. Kendisi bir ambalaj harikası. "Ne yapayım yani, ayrılayım mı?" demeden önce ayrılma sebebi olabilecek şeyleri gözden geçirin. Göbeği var diye bir adamdan ayrılınmaz mesela. Ya da kel diye. Ama eğer sizi bilerek mutsuz ediyorsa ayrılabilirsiniz mesela. Sizi evde tek başınıza bırakıp başka kadın arkadaşlarıyla yemeğe gidiyorsa ayrılabilirsiniz. Çünkü bu hareket onun aslında aranmakta olduğuna dair bir işaret olabilir. Fakat siz yine de önce:
2. Olumsuz düşünmeyin. Güvensizlik, yeteri kadar olduğunda faydalıdır; ancak baştan işe güvensiz ve olumsuz başlamak ilişkinizi kolayca berbat edebilir. Bir kız arkadaşı sosyal bir paylaşım sitesinde ona bir yorum yaptığında hemen kıskanmayın; önce olayı biraz olumlu yorumlamaya çalışın. Çok yakın arkadaşları kadınsa hemen aralarında bir şey olmuş mudur diye kadını yaftalamayın.
3. Adam ciddiyse ve birbirinize aşık olsanız bile hemen evlenme/beraber yaşama moduna girmeyin. Önce kendinize en az 6 aylık bir alışma dönemi koyun. Yoksa fena sıçabilirsiniz.
4. Kendiyle ve eviyle ilgili gözlem yapın: Yemek yapıyor mu? Ev işleriyle ilgili mi? Tembel mi? Bir ihtiyacınız olduğunda koşuyor mu? Güvenilir mi? İlgili mi? Sizi alttan alabiliyor mu? Çocuğu olsa ona bakabilir mi? Yeterince para kazanabilir mi? Sizi gerçekten seviyor mu? Daha önceki ilişkilerinden nasıl bahsediyor? (Ki kötü bahsetmesi çok hoş bir şey değil aslında. Bir zaman dilimi paylaştığı kadınlar hakkında 'iyi bir insandı fakat yürümedi' demesi en tercih edilen seçenek olmalı.) Arkadaş kalabilmişler mi? (Çok yakın arkadaş kalmış olmaları da çok sevimsiz olabilir.) Yani biraz ebeveyn gibi düşünün.
5. Bekar günlerinden sonra bir ilişki başta hoş gelse de insan yalnız geçirdiği ve kimseye hesap vermeden istediği yere gittiği günleri bazen özleyebiliyor. Bunun önüne geçmek için hem soyut, hem de somut bazı kişisel alanlar yaratmak gerekiyor. Bu işe beraber yaşadığınız evde kendinize ait bir alan yaratmakla başlamanız gerekli. Onun da kendine ait bir alanı ve bir de bu alanlara arada çekilebileceğinizi düzenleyen bir anlaşmanız olsun ki yalnızlığınızı özlediğinizde bu alana çekilebilesiniz. Yoksa tuvalette soluklanmak zorunda kalırsınız. Sıkıntı iyice büyümesin.
6. Haftasonları ne yapacağınıza karar veremezseniz paylaşın. Bir haftasonu sizin, bir haftasonu onun olsun. Başka türlü kavga konusu bile olur.
Konuya rahat bir zamanda yine devam edeceğiz kızlar.

Hiç yorum yok: