45. Ders: İlişki Sorunları

Süregiden bir ilişkide iki taraf da takmaması gereken bazı konulara gereğinden fazla takar. Ya da üzerinde durması gereken ama durmaması gerektiğini düşündüğü için önemsemediği bazı konular olur. Şimdi kadınlar açısından bunları biraz irdelemek istiyoruz:
  • Sevgiliniz/kocanız çok maça gidiyor, sizinle hiç ilgilenmiyor diye sızlanmayın. Onun da bazen nefes almaya ihtiyacı olabilir. Sürekli size ilgi göstermesi, türü itibariyle zaten pek mümkün değildir. (İstisnalar hariç.) Hatta haftada bir arkadaşlarıyla buluşması için onu motive edin. Gözünde değerinizi artırın. Böylece siz de biraz yalnız kalıp istediğiniz konularla ilgilenebilirsiniz.
  • Eski sevgilisiyle hala irtibatı koparmamış olabilir. Arkadaşlık çerçevesinde kabul edilebilir bir durum. Ama eğer onunla her hafta telefonlaşıyor ya da MSN'de sürekli sohbet ediyorsa buna bir sınır koymak gerekebilir. Yalnız unutmayın ki erkekler onlara bağırıp çağırmakla yola gelmezler. Öncelikle tatlı dilinizi, hatta gerekirse mutfaktaki ve yataktaki becerilerinizi kullanmanız gerekebilir.
  • Erkekler (istisnalar hariç) tembeldir. 15 dakikalık yürüyüş yolunu bile arabayla gitmeyi tercih edebilirler. Mutfakta size yardım etmek istemezler. Ev işleriyle ilgilenmezler. Bu yüzden ondan sizin enerjinize uymasını beklerseniz çok yanılırsınız. Ama ona elma şekeri, televizyon karşısında bira+pizza ya da gece striptizi gibi ödüller koyarak orta noktada buluşabilirsiniz.
  • Uzun ilişkilerde bazı sorunlar çözülmedikçe kronikleşir ve iki taraf da bu konuda gittikçe hassaslaşır. Kavgalar şiddetlenir. Orta noktada buluşmak mümkün olmaz. Bu tip konuları kökünden tümüyle ortadan kaldırmanın yollarını arayınız. Bunu da yapamıyorsanız iki taraf için de mecburi kabullenmeler yapmanız gerekmektedir. Birini bulmak günümüzde zordur. Onunla uzun bir beraberlik sürdürmek daha da zordur. Bunun bilincinde olunuz ve karşınızdakini böyle kabullenmeye çalışınız. Kabullenemeyeceğiniz bir durum sözkonusuysa daha fazla zaman kaybetmeden ilişkiyi bitiriniz.
  • Yine uzun ilişkilerde ufak tefek konular kavga sebebi olabilir. Sorunu tanımlarsanız, hatta yakın bir arkadaşınıza anlatırsanız ne kadar saçma bir nedenden surat yaptığınızı farkedebilirsiniz. Bir deneyin.
En önemli derslerden biri:
Bir ilişkide her zaman kendi mutluluğunuzu düşünün. Karşınızdakinin ne düşündüğünü ve sizden ne beklediğini düşünmekten vazgeçin. Kendinize odaklandığınız sürece çok daha sağlıklı bir ilişki yaşarsınız. Kastettiğim hıyarlık derecesinde bencil olmanız değil tabii ki. Yani eğer doğumgününüz onun kardeşinin ameliyat gününe denk geliyorsa neden doğumgününüzde yanınızda olmadığı konusunda surat yapmayın mesela.
Kısacası anlayışlı olun; ama kendi mutluluğunuzu da ön planda tutun.

1 yorum:

UYKUSUZ// UYURGEZER dedi ki...

son söz güzel, anlayışlı olmak kendi mutluluğunu ön planda tutmak..UYRGZR-.-