37. Ders: Uzak Mesafe İlişkileri

Sevgili kızlar,
Uzunca bir aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Konumuz son yıllarda gelişen iletişim araçları nedeniyle yaygınlaştığına ve hepinizin hayatına en az bir kez girdiğine inandığımız uzak mesafe ilişkileri. En deneyimli olduğumuz konulardan birisi budur kızlar; bu nedenle bize en çok bu derste güvenin.
Uzak mesafe ilişkileri şehirlerarası, ülkelerarası ve hatta kıtalararası olabilmektedir. Bunların hepsi için en az bir örneğimiz mevcuttur. Örneklere ve kendi hayatımızdaki deneyimlerimize dayanarak uzak mesafe ilişkilerinin genellikle yürümediği, fakat istisnalar olduğu açıkça söylenebilir. Şöyle ki; uzak mesafe ilişkileri çok büyük fedakarlık ister. Sadakat her iki taraf için de zordur. Etrafınızda tatlı, hoş insanlar varsa (bu karşı taraf için de geçerli) gönül isteseniz de, istemeseniz de kayar. Fiziksel ve mental aldat(ıl)ma olayları yaşa ve bakış açısına bağlı olarak yaşanır. Ortak bir yaşam paylaşmadığınız için gün geçtikçe telefon konuşmaları ve internet yazışmaları sıkıcılaşır. Hareketi ve dramayı sevenler için ilişki büyük bir yük haline dönüşebilir. Kontrol manyağı güvensizler için ise yalnızca yük olmakla kalmaz; acı dolu bir işkence deneyimi haline gelebilir.
Uzak mesafe ilişkileri belli başlı bazı durumlarda yürür:
1. Eğer ilişki geçmişiniz uzunsa. Örneğin; bir iki aydır tanıdığınız bir adamı Amerika'ya yollarsanız bu ilişkinin uzun süreceğini pek düşünmeyin. Ama üç yıllık sevgilinizse karşılıklı özverilerle sürdürme olasılığı yüksek.
2. Eğer kesin dönecekse. Sözkonusu kişi 6 aylığına İtalya'ya gidiyorsa ve bu süre sonunda kesin olarak bulunduğunuz yere dönüş yapacaksa denenebilir. Dönüş ihtimali yoksa zorlamayın. Bir gün dönerse o zaman denersiniz.
3. Eğer iki taraf sık görüşebiliyorsa. Örneğin iki-üç haftada bir görüşülüyorsa, beraber tatile gidiliyorsa ilişki yürüyebilir. Böylece ortak anılar, ortak arkadaşlar oluşur.
4. Eğer iki taraf da aynı oranda istekliyse. Bu da doğrusu rastlaması zor bir durumdur. Genellikle bir taraf daha isteklidir.
Kızlar, internetten biriyle görmeden dokunmadan ilişkiye başlanmaz, başlanırsa da yürümez. Buna sanal gerçeklikte kendini kaybetmek denir. Hiçbirimiz Matrix'te yaşamıyoruz. Böyle bir durumda sanal yaşamınızın sağlıksızlığını farkederek gerçek hayata acilen dönüş yapmanızı öneririm.
Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve deneyimler için ekşisözlükteki ilgili başlığı okuyunuz.

Hiç yorum yok: