16. Ders: Özeleştirel Bir Bakış

Sevgili kızlar,

Tekrar merhaba. Teneffüsümüz devam etmekte olsa da bu süre zarfında fi tarihinde yazdığım ama hiç bir yerde yayınlanmayan naçizane bir kadın kategorileri yazısını buraya eklemek istiyorum. 6. derste bu konuyu işlemiştik aslında. Yine de bu kategorilerin de kayıtta kalmasında fayda görüyorum. Bu yazı aslında bir erkek dergisi için yazılmıştı; bu nedenle dilinin şovenizmini ve yoğun bir eleştirel göz barındırmasını lütfen mazur görünüz.

Drama Kraliçesi Kadın

Tüm kadınlarda bu gruptan özellikler az ya da çok bulunmaktadır. Bu yüzden bu grup ilk sırada yer alır. Drama kraliçeleri eğer yapacak daha önemli işleri yoksa size sararlar. Küçük şeyleri büyütmekte üstlerine yoktur. Bu tip kadınları sürekli oyalamak ve onda hırs yaratmak gerekir. Sanki hoşlanıyormuş ve ilgileniyormuş gibi yaptıktan sonra onu iki-üç gün aramamak onda hastalıklı bir takıntı haline gelmenizi sağlar. O iki-üç gün boyunca eğer yoğun bir işte çalışmıyorsa sürekli sizi düşünür. Ama sonrasında da fazla yumuşamamanız gerekir. Zira en ufak yumuşamada onu kaybetme riski vardır.

Avantajları: Tutku ve aşk kadınıdır. İlişkinin ilk zamanlarında size hiç geçirmediğiniz kadar güzel zaman geçirtir.

Dezavantajları: Kısa zaman içinde sorunsuz ilişkide sorunlar başlatır. Ne yapsanız trip atar; surat asar. Davranışlarını toparlaması için ona ilişkiyi her an bitirebilirmişsiniz havası vermeniz gerekir. Bir de haftada bir masaya yumruk vurmanız üzerinde derin izler bırakır; ayrılsa bile sizi unutamaz.

Kokoş Kadın

Etrafta sıklıkla karşılaşabilinecek bu kadın tipi, herkesin de bildiği gibi üzerinden eksik olmayan marka kıyafetleri ve bol makyajıyla göz doldurmaktadır. Eğer böyle bir kızı tavlamaya çalışıyorsanız yapmanız gereken bol bol marka kıyafet giymek ve takıldığı ortamlara gidip onu çok fazla belli etmeden kesmektir. Yalnız kesik atarken (diğer tiplerde de gerektiği üzere) işi aşırıya kaçırmamak gerekir; yoksa kendisini bir şey sanmaya başlayabilir... Fazla şey bilmenize ya da çok muhabbet etmenize gerek yoktur; güzel bir arabanız ve fiyakalı kıyafetleriniz olduğu sürece onların dikkatini er ya da geç çekersiniz. Biraz da maço olmanız ve yakanızı bağrınızı açıp göğüs kıllarınızı göstermeniz fena olmaz. Kılınız yoksa maalesef...

Avantajları: Hiç bakımsız gezmez. Yatakta çok başarılıdır. Yeni trendleri takip eder. Yeni çıkan hit parçaları bilir.

Dezavantajları: Şımarıktır. Kafası basmaz. Çantasını size taşıtır. Tüylü oyuncak ayıları olur. Sizi şoförü yerine koyar ve cüzdanı olarak taşır. Kötü müzikler dinler. Romantik komedilere bayılır. Tepkileri filmlerden araktır. Yapaydır.

Roket Kadın

Atraksiyon kızıdır. Ne zaman arasanız dışarıdadır. Sürekli bir organizasyona katılır ya da kendisi düzenler. Haftasonları kafasına eser; basar gider. Her daim bir arayış içerisindedir. Her yer dar gelir. Bu tip kadınları elde etmek için onun katıldığı organizasyonlarda kendinizi göstermeniz, hatta mümkünse bu organizasyonları sizin düzenlemeniz gerekir. Onu bazı parti ya da konserlere bedavaya sokmanıza da hasta olur. Coşkulu, hevesli ve sosyal ilişkileri güçlü bir erkekseniz o size zaten kendiliğinden gelir. Onun çılgınlıklarının kendi çılgınlıklarınız yanında solda sıfır kaldığını mütevazi bir dille anlatmanız da gözlerini parlatacaktır.

Avantajları: Eğlencelidir. Yeni fikirlere açıktır. Asla sıkıcı değildir. Aynı frekansı tutturursanız sizinle her yere gider; herşeyi yapar.

Dezavantajları: Siz ya da ilişki monotonlaştıkça sizden sıkılır. Yorucudur. Sosyal çevresi çok geniştir. Sizi başka insanlar ya da arkadaş partileri için satar; siz de evde onun dönmesini beklersiniz. Sizi bazı ortamlara girmek için kullanabilir.

Rahat Kadın

Adı üstünde, çok rahattır. Ego sorunu yoktur; pek kavga etmez. İstediği gibi yaşar. Kafasına göre konuşur. Komplekslerinden kurtulmuştur. Geç kalkar; çünkü saatin sesi onu uyandırmaya yetmez. Bu tip kadınları elde etmek için önce onunla yakın arkadaş olmanız gerekir. Çünkü onlar pek aşık olmazlar. Çok nadiren aşık oldukları erkekler ise pek çok kadın tipinde olduğu gibi elde edemedikleri erkeklerdir. Ancak uzun süreli arkadaşlığın sonunda yola gelirler.

Avantajları: Rahat olun; bu tip kadınlar evlilik kaygısı taşımazlar. İlişkide diğer tipler gibi fazla sorun yaratmaz. Açıkça karşısındakine ne düşündüğünü söyler. Kendisiyle barışıktır. Genelde pozitiftir.

Dezavantajları: Her şekilde geç kalır. İşe geç kalır; buluşmaya geç kalır. Bazen tepenizi attıracak kadar soğukkanlı olabilir. Bütçe yapmaz. Sizi umursamaz. İdealleri yoktur.

Tutucu Kadın

Bu yaşa gelmiştir; ancak hala sıkı bir bakiredir. Kendini evleneceği erkeğe ve gerdek gecesine saklar. Genelde ailesiyle yaşar. Gece çıksa bile erken eve döner. Erken eve dönmese ve ailesiyle yaşamasa bile eve hep yalnız döner. İlişkilerle ilgili kafasında bolca soru işareti vardır. Daha önce yaşadığı ilişkiler onu bir paçavra gibi fırlatıp atmıştır. Çok çile çekmiştir. Bu tip kadınlar efendi erkeklerden hoşlanır. İçin için serseri kılıklıları beğense de belli etmezler; zira onlardan kendilerine yarar gelmeyeceğini (ya da onların kendileri gibi kadınlara bakmayacağını) bilirler. Onlar ilişki değil; koca aramaktadır zaten. Onu tavlamak için ona gül filan almanız, gelecekle ilgili planlar yapmanız ve gerçekten iyi aile çocuğunu oynamanız gerekir.

Avantajları: Sizin için ne kadar önemli bilinmez ama eline erkek eli değmemiştir. Sakin ve uyumludur. Çok güzel yemek yapar.

Dezavantajları: Çok ilişki yaşamadığı için sizden beklentisi fazla olur. Beklentilerini yerine getirmediğiniz bazı özel durumlarda size ciddi fırça atabilir. Sizi beyaz atlı prensi yerine koyar. Anaçtır. Sıkıcıdır. Yatakta çok tecrübesizdir. Seksten zevk almaz.

Kompleksli Kadın

Onu tavlamanız gereksizdir; o zaten sizin kucağınıza atlamaya hazırdır. Telefonunu ilk o verir; ayrıca ilk geceden sizinle yatabilir. Sahip olduğu kompleksler onu bir seks makinesine dönüştürmüştür. Sıkça rastlanan bir kadın tipidir.

Avantajları: Tavlaması kolaydır. Yatakta muhteşemdir. Tutkuludur. Şımarık kadınlar gibi sürekli bakımlı ve süslüdür.

Dezavantajları: Kendinden emin olmadığı için sürekli sizi elden kaçıracağına dair paranoyaları vardır. Sizi elinde tutmak için türlü numaralar çevirir. Ezilip büzülür. Hiç bir konuda görüşü yoktur; sizinkilere yamanır.

Entelektüel Kadın

En dişli kadın tiplerindendir. Genelde güzeldir. Elde etmesi zordur. Entelektüelliğin ona vermiş olduğu özgüven onu ulaşılmazlaştırır. “Türkiye’de adam yok!” diye hayıflanıp durur ama yurtdışına gitse bile kafasına göre birini bulamaz. Uzun ilişkileri sever ama bazı durumlarda poligamiyi savunur. Sanıldığının aksine çok da feminist değildir. Kalbinin derinliklerinde bir yerde onu kanatları altına alacak maço Türk erkeğini beklemektedir. Onu tavlamak için ondan kesinlikle daha entelektüel ve sabit fikirli olmak gerekir. Felsefi bir tartışmada onu yendiğiniz anda bilin ki o sizindir.

Avantajları: Çok şey bilir. Konuşacak çok şey bulunur. Kafası herşeye basar.

Dezavantajları: Sizden çok şey bilir. Ayrıca bilinçaltında gizli kalmış domestik yönünü tatmin edemezseniz bilin ki hiç şansınız yoktur.

Kariyer Kadını

Hayatını işe adamıştır. Sabahtan akşama kadar çalışır; kendi ayakları üzerinde durur. Eve iş götürür. Çok para kazanır. Genelde orta düzey yönetici konumundadır. Yaşı ilerlemiştir ve artık arkasından “Evde kalmış...” laflarının döndüğünü duymaya başlamıştır. Elemanlarına kan kusturur. Haftasonları arkadaşlarıyla dışarı çıkıp içer ve dağıtır. Masalara çıkıp şarkı söylediği ve göbek attığı çok olmuştur. Onu elde etmek de kompleksli kadınları elde etmek kadar kolaydır. Özellikle üst düzey yöneticiyseniz sizden kesinlikle etkilenir.

Avantajları: Kolay elde edilir. Zamanının çoğunu işine verdiği için size yapışmaz. Rahat bir hayatınız olur.

Dezavantajları: Bütün arkadaşları evlendiği için artık evlenmek istemektedir. Beklentileri fazladır. Sizden çok para kazanır.

2 yorum:

gp maksimov dedi ki...

bunnar dooru seyler. nerden bilirouz? kimsenin buraya yorum yazmamasindan, yazamamasindan!

aeiou dedi ki...

çekinmeyin en ufak eklemede yazın yorumları yine de mutlaka. amaç bu olsun diye uğraşıyorum walla. herşey yazılıp çizilsin ki fikir paylaşımı doğsun çözüm bulunsun bişeylere :P bulunmaz gerçi de en azından tanımlar net olsun. :)