39. Ders: Tavlamanın Genelgeçer Formülü

İlk başta en az iki kez "Hayır!" deyin.
Sonra en az bir kez "Belki...".

"Hayır" dediğinizde onu kaybetmeyeceğinize emin olabilirsiniz. Aksine onlar motivatör görevi görür. Bugüne kadar reddettiğiniz adamları gözünüzün önüne getirirseniz ne demek istediğimi anlarsınız.

38. Ders: Yabancı Sevgili

Tekrardan merhaba!

Türk erkeklerinden bıktınız mı? En iyisi yabancı sevgili mi diyorsunuz?
Çok yanılıyorsunuz! Hiç bir yabancı erkek (ister Akdeniz kanı taşısın; ister Güney Amerika), karşısındaki Türk kızının kaprislerine dayanmakta Türk erkeği kadar becerikli değildir; bu bir. [Tribinizin nedenini anlamaz; ilk geceden yatmayınca sizi bir daha aramaz; değişik bir kültür. Öğrenmesi zaman alır.] Ayrıca karşınızdaki adama kendinizi İngilizce ya da başka bir yabancı dilde ifade etmeniz, bu dili ikinci anadiliniz kadar iyi konuşuyor olsanız bile çok zor; bu da iki. [Kavga ederken aynı cümleyi Türkçede 5-10 farklı şekilde söyleyebildiğinizi unutmayın. İngilizcede bunu yapamazsınız.]
Kısaca olmaz mı yani?
Yoo, olur; olursa da güzel olur hatta (bkz. melez ırkın hoşlukları) ama zorlar.

37. Ders: Uzak Mesafe İlişkileri

Sevgili kızlar,
Uzunca bir aradan sonra kaldığımız yerden devam ediyoruz. Konumuz son yıllarda gelişen iletişim araçları nedeniyle yaygınlaştığına ve hepinizin hayatına en az bir kez girdiğine inandığımız uzak mesafe ilişkileri. En deneyimli olduğumuz konulardan birisi budur kızlar; bu nedenle bize en çok bu derste güvenin.
Uzak mesafe ilişkileri şehirlerarası, ülkelerarası ve hatta kıtalararası olabilmektedir. Bunların hepsi için en az bir örneğimiz mevcuttur. Örneklere ve kendi hayatımızdaki deneyimlerimize dayanarak uzak mesafe ilişkilerinin genellikle yürümediği, fakat istisnalar olduğu açıkça söylenebilir. Şöyle ki; uzak mesafe ilişkileri çok büyük fedakarlık ister. Sadakat her iki taraf için de zordur. Etrafınızda tatlı, hoş insanlar varsa (bu karşı taraf için de geçerli) gönül isteseniz de, istemeseniz de kayar. Fiziksel ve mental aldat(ıl)ma olayları yaşa ve bakış açısına bağlı olarak yaşanır. Ortak bir yaşam paylaşmadığınız için gün geçtikçe telefon konuşmaları ve internet yazışmaları sıkıcılaşır. Hareketi ve dramayı sevenler için ilişki büyük bir yük haline dönüşebilir. Kontrol manyağı güvensizler için ise yalnızca yük olmakla kalmaz; acı dolu bir işkence deneyimi haline gelebilir.
Uzak mesafe ilişkileri belli başlı bazı durumlarda yürür:
1. Eğer ilişki geçmişiniz uzunsa. Örneğin; bir iki aydır tanıdığınız bir adamı Amerika'ya yollarsanız bu ilişkinin uzun süreceğini pek düşünmeyin. Ama üç yıllık sevgilinizse karşılıklı özverilerle sürdürme olasılığı yüksek.
2. Eğer kesin dönecekse. Sözkonusu kişi 6 aylığına İtalya'ya gidiyorsa ve bu süre sonunda kesin olarak bulunduğunuz yere dönüş yapacaksa denenebilir. Dönüş ihtimali yoksa zorlamayın. Bir gün dönerse o zaman denersiniz.
3. Eğer iki taraf sık görüşebiliyorsa. Örneğin iki-üç haftada bir görüşülüyorsa, beraber tatile gidiliyorsa ilişki yürüyebilir. Böylece ortak anılar, ortak arkadaşlar oluşur.
4. Eğer iki taraf da aynı oranda istekliyse. Bu da doğrusu rastlaması zor bir durumdur. Genellikle bir taraf daha isteklidir.
Kızlar, internetten biriyle görmeden dokunmadan ilişkiye başlanmaz, başlanırsa da yürümez. Buna sanal gerçeklikte kendini kaybetmek denir. Hiçbirimiz Matrix'te yaşamıyoruz. Böyle bir durumda sanal yaşamınızın sağlıksızlığını farkederek gerçek hayata acilen dönüş yapmanızı öneririm.
Konuyla ilgili daha fazla bilgi ve deneyimler için ekşisözlükteki ilgili başlığı okuyunuz.

Bekarlık Molası

Boşuna üzmeyin kendinizi sevgiliniz yoksa. Sevgilisiz olmak bazen gerçekten çok keyiflidir. İstediğiniz erkeği istediğiniz barda kesebilirsiniz. İstediğinize içki ısmarlatabilirsiniz. İstediğinizi öpebilirsiniz. Hellboy'u izlemeye yalnızca canınız isterse ve sinemada başka film yoksa gidersiniz; ya da John Carpenter filmlerine... Star Wars'u sevdiğinizi (aslında sadece onun zoruyla izlemiş olduğunuzu) kimseye ispatlamak zorunda kalmazsınız. Nihayet kendi cdlerinizi ve mp3lerinizi dinleme vakti gelmiştir. Pazar akşamı kabusu nihayet biter ve futbol eleştirmenleriyle yaşadığınız akrabalık ilişkisi sona erer. Banyoda klozet kapağı kapalıdır; dişmacunu tüpü ortasından değil, dibinden sıkılmıştır; yerde ve yatakta kara kıllar yoktur. Sevgiliniz çok para harcadığı için altta kalmamak adına her ay yaptığınız ve nasıl ödeyeceğinizi bir türlü bilemediğiniz kredi kartı harcamalarınız toptan temizlenmiştir. Sevdiğiniz Japon restoranına kimsenin dırdırı olmadan gidip istediğiniz kadar suşiyi kendi başınıza tıkınabilirsiniz. Size kebapçıya gitmeyi önerecek ya da son kalan suşiyi gözünüzün yaşına bakmadan ağzına atacak birisi oturmaz karşınızda. Her giydiğinizi birine beğendirmek zorunda değilsiniz. Siz keyifliyken keyfinizin içine etmesi muhtemel riskler ortadan kalkmış. Kıskanacak kimseniz yok; oh ne rahat!
Bekarsınız. Özgürsünüz.
Kesinlikle zor bulunan bir zaman dilimi.